Kategorie: Články

Netradiční projekt pro Město kultury Plzeň 2015

Netradiční projekt pro Město kultury Plzeň 2015Začátkem ledna 2015 přišla nabídka, která se neodmítá. Nikdo nevěděl jak, zato my věděli proč. Začít sezonu projektem, na který se hned tak v Plzni nezapomene, jsme nemohli odmítnout. Zadání znělo takto: „ Napnout lano pro Davida Dimitriho“. Přesněji jsme měli napnout ocelové lano o průměru 16mm z věže Františkánského kláštera na ochoz kostela Svatého Bartoloměje. Délka lana 250m s převýšením 40m a napětím o síle 6t. Neznámých a proměnných přibývalo stejně rychle, jako se krátil čas k datu zahájení 23. Ledna. Řešili jsme zejména způsob ukotvení, napínání, přetahování lana přes střechy a troleje tramvají, statiku a rozložení sil.

Dle uměleckého ředitele projektu Petra Formana mělo jít o nejsledovanější okamžik zahájení, kdy švýcarský provazochodec David Dimitri přejde po ocelovém laně náměstí republiky a při vstupu na ochoz se rozezní pětice nových zvonů kostela svatého Bartoloměje. Celé akci mělo přihlížet asi 15 tisíc diváků.

Byla do nás vložena naprostá důvěra a zodpovědnost od ředitelů a organizátorů celé akce, kteří nám vyšli bezvýhradně vstříc se všemi našimi požadavky.

David Dimitri - Plzeň 2015Samotné napínání probíhalo přes noc asi týden před zahájením. Bylo nutné zastavit provoz tramvají a omezit pohyb aut a chodců v místě instalace lana. Byl sestaven 8 členný tým horolezců, ve kterém měl každý člen svoji specifickou úlohu. Bylo nutné jistit lano na zemi a kontrolovat jeho rozvíjení. Jistit lano na okraji břidlicové střechy Kostela a kontrolovat postupné vytahování a upínání lana na ochoze v nejvyšším bodě. V druhé fázi se natahovalo lano pomocí plošiny přes tramvajové troleje na střechu rohového domu náměstí. Tato fáze probíhala celou noc a končila v ranních hodinách. Při poslední fázi se lano dopnulo asi 60m do Františkánského kláštera kde se zafixovalo. Následně probíhalo zdlouhavé tenzometrické dopínání lana.

Po vypnutí lana David Dimitri pověsil na lano kavalety, které slouží k vypnutí lana do stran, čímž se maximálně sníží jeho případný výkyv. Tím pro nás začala poslední etapa, která trvala 5 dní a končila v den zahájení. Každá kavaleta se musela pod přesným úhlem pomocí textilních lan vypnout do střech postranních domů.

23. Ledna v den zahájení už hrálo svoji roli jen počasí a kondice provazochodce.
Jak to dopadlo, jistě všichni víte, neboť tato akce se hned tak nad Plzeňským náměstím opakovat nebude a pokud ano tak věříme, že budeme opět přitom.